Category: Nezařazené

Co vyvolává syndrom karpálního tunelu a jak se mu vyhnout?

Pociťujete ve svých rukou brnění, bolesti či dokonce pálení? Ruce vás přestávají poslouchat a vám začíná docházet, že něco není v pořádku?
Je správné mít se na pozoru, protože se může jednat o syndrom karpálního tunelu.

karpály


Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k poškození nervů a cév a příčinou bývá vysoká zátěž, ke které dochází například při práci na PC, při těžkých pracích jako například se sbíječkou, posilování, potíže mívají také řezníci, řidiči, malíři, hráči na klavíru atd., protože je zátěž zaměřena především na oblast zápěstí. Ale důvodem vzniku můžou být taky jiné zdravotní problémy jako třeba cukrovka, artróza, hormonální porucha atd.

Většina lidí příznaky podceňuje a k uvolnění od bolesti a ztuhlosti využívají babských rad jako protahování či masírování. Zanedbáním si však můžete přivodit ještě větší problémy a proto je důležité tento zdravotní problém včas řešit a navštívit lékaře.

Včasné odhalení tohoto zdravotního problému se nechá léčit podáním léků, které například zmírňují otok, tiší bolest a díky účinkům se začne zmenšovat tlak na nervy a cévy. Důležitý je pak i klidový režim, tedy ruce co nejméně zatěžovat.
V případě, že je na léky již pozdě, řeší se syndrom karpálního tunelu operativně.

Vzniku tohoto onemocnění můžete správným přístupem zcela zabránit a sice:
· u PC správně sedět a pořídit si ergonomickou klávesnici
· střídat v pravidelných intervalech práci a odpočinek
· používat a správně držet nářadí a pomůcky
· nevytáčet a zbytečně nezatěžovat zápěstí
· používejte pod zápěstí podložku nebo gelové polštářky

ruce

Vaše ruce si zaslouží důkladnou péči a ochranu, protože život bez zdravých rukou by nebyl vůbec snadný. Bolesti a změny nijak neignorujte a nepodceňujte, protože jedině správné a včasné odhalení problému vám přinese úlevu a možnost vyléčení.

codalan.cz