Category: Nezařazené

Hydroponie – pěstování rostlin ve vodě

Hydroponie je pohodlné pěstování rostlin bez zeminy. Jedná se o specifickou formu pěstování rostlin ve vodě, s naprostou absencí půdy.  Do vody se potom přidávají živiny. Pokud máte rostliny umístěny na správném světle, můžete mít svoji vlastní zahrádku, která zabírá velmi malý prostor, dokonce i v zimních měsících. Postačí si pouze obstarat:
·         speciální nádobu
·         keramzit
·         několik semínek
kukuřice růžičková

Výhody hydroponie

·         Při správných podmínkách je pěstování ve vodě mnohem rychlejší než v zemině.
·         Mimoto si z rostlin sklidíte pouze to, co si sami vypěstujete a také, co skutečně spotřebujete, a pouze tehdy, když to potřebujete.
·         Používáte při pěstování ve vodě pouze tolik hnojiva, kolik je pro rostliny potřeba.
·         Hydroponické pěstování rostlin je mnohem čistější, než pěstování v zemině a navíc se při něm spotřebuje daleko méně vody.
·         Neuvolňují se při něm, na rozdíl od zeminy, do ovzduší žádné spory plísní.
vertikální farma
Pěstovat touto metodou můžete vlastně cokoli. Ať už si chcete v kuchyni vypěstovat čerstvé bylinky, anebo chcete mít krásnou pokojovou rostlinku jako dekoraci v obývacím pokoji. Pouze si zvolíte semínka rostlin, které si toužíte vypěstovat, a pak je umístěte na navlhčené podložky k předpěstování z kamenné vlny.  Podložky poté umístíte do nádoby, kterou umístíte na dobře osvětlené místo, nejlépe na okenní parapet. Během jednoho týdne, záleží na typu semínek, započnou klíčit první lístky rostlinek. Nyní jsou již připravené k přesazení do malých květináčů, které obsahují pemzové kamínky. Právě tyto kamínky udržují vodu a vzduch blízko kořenů a tím poskytují podporu mladým rostlinkám až do dospělosti. Listy salátu a některých dalších bylinek je možné průběžně sklízet již během jejich růstu.
·         Je dobré označit si štítkem, kam jste co zasadili, abyste měli o všech sazenicích přehled.
·         Pemzové kamínky je možné používat opakovaně, a to až šestkrát. Vždy je však třeba je očistit tím, že je přelijete vařící vodou, aby se z nich odstranil všechen organický materiál.

codalan.cz