Category: Nezařazené

Jak na klíště? Od lesa

Je to docela malé, ale může to s sebou přinést obrovské problémy. My ho vytáčet nemáme, ale ono nás svou přítomností vytočí docela snadno. V Česku se jim docela zalíbilo, protože je jich tu rok od roku více a více. Určitě už každý uhodl, že jedná o klíště. Věřili byste, že kolem jejich existence koluje řada mýtů? Třeba některý z nich máte zafixovaný právě Vy.hnusné klíště
–         Jestliže nebudu chodit do lesů, nemohu si ho přinést. To samé platí i o vyšších polohách. Je to holý nesmysl. Klíště si mohu přinést i z městského parku, který leží v nadmořské výšce třeba šesti nebo sedmi set metrů. Klíště je prostě všude. I v polohách kolem tisíce metrů nad mořem. Sice mají jen omezený způsob pohybu, ale to jim nebrání v tom, použít nějaký dopravní prostředek. Třeba ptáka nebo turistu.

Dalších pár nesmyslů

V lese ho můžeme chytit nejsnáze, protože padají ze stromů.
–         I tato pověra je dost rozšířená. A to i přesto, že je nelogická. Proč by se klíště pachtilo do vršku stromů, když si na nějakou příhodnou nohu může počkat v houštině nebo v trávě? Navíc je mu úplně jedno, na jakou část těla se zachytí. A že jste ho našli na krku? To znamená, že tam prostě vylezlo.
malý parazit
Nemají rádi pivo a cigarety. 
–         Pivním dechem můžete leda tak odradit partnera a cigaretovým kouřem komára. Klíštěti je jedno, co Vám koluje v krvi.
Klíště nepůjde na někoho, kdo je oblečen do světlých barev.
–         I kdyby člověk vypadal jako lední medvěd, tak je mu to málo platné. Ale možná je lépe se na výlet obléknout do světlého. Tmavé klíště můžete odhalit ještě dříve, než si najde cestu k tělu.
Pokud už se stane, že se klíště na naše tělo přisálo, je potřeba ho vytočit proti směru hodinových ručiček.
–         Tak tento mýtus je asi nejrozšířenější. Tento způsob by fungoval, pokud by k nám bylo klíště přišroubované. 

Nejlepším způsobem je klíště zakápnout desinfekcí a speciálními kleštičkami ho vyndat.

codalan.cz