Category: Nezařazené

Jak na plnou peněženku před výplatou

Situaci, kdy při výběru z bankomatu hlásí na konci měsíce stav účtu nulu, zná mnoho lidí. A určitě nejde jen o mladé, kteří ještě velkou finanční zodpovědností neoplývají. Záleží samozřejmě i na výši pravidelných příjmů. Kdo má malý plat, bude se mu hůře udržovat peněženka plná. Špatně hospodařit můžeme všichni.
úspora peněz.png

          1. Bez rozpočtu to nepůjde

             Rozpočet nebude stačit „v hlavě“, sepište si všechny měsíční výdaje. Začněte těmi, „přes které nejede vlak“, ale nezapomeňte ani na ty, co tolik nutné nejsou. Zkuste si vzpomenout i na nákupy za posledních pár měsíců, které jste udělali navíc a zcela mimořádně. Získáte tak objektivní přehled Vašich reálných finančních potřeb. Můžete si i nějakou dobu osobní pohyb peněz zapisovat.

          2. Vyšší plat?

            Pokud Vám z rozpočtu a plánování financí vychází, že dlouhodobě nevyjdete, pokuste se dříve, než si začnete zoufat, se situací něco udělat. Můžete přehodnotit svou cenu na pracovním trhu, poohlédnout se po lepším zaměstnání. Zkuste požádat šéfa o povýšení nebo rovnou o vyšší plat. Nevzdávejte to a zvyšte si kvalifikaci, investujte do rekvalifikačních kurzů nebo navštěvujte kurzy cizího jazyka. Finančně se vzdělávejte. Přemýšlejte o vlastních schopnostech podnikat či investovat.

        3. Důležité platby

            Hned po výplatě zaplaťte všechno, co je nutné. To neznamená jen složenky, ale myslete i na kupříkladu vypotřebovaný prací prášek a nebo zásobu nutných potravin. Udělejte velký nákup všeho, co se dá koupit „dopředu“, a co určitě budete v budoucnu potřebovat. Faktury, které ještě nejsou splatné,  neodkládejte na později. Můžete také využít inkaso na účtu nebo trvalý příkaz, nebude Vás pak tolik lákat platby neuskutečnit. Pak vyřiďte i plánované nákupy „navíc“ jako je třeba oblečení nebo permanentka do bazénu. Výsledná částka Vám musí stačit na režii.
peněženka bez peněz.jpg

        4. Buďte v pohodě

            Sebelítost ještě nikomu nepomohla. V době, ve které ručí každý sám za sebe, žijeme všichni.   Problém s penězi může mít kdokoliv. Vždy je ale možnost, jak situaci zvrátit. Psychická odolnost tomu rozhodně napomůže. Můžete ji trénovat sportem, vycházkami do přírody, setkáními s přáteli. Z pohledu druhého je problém vždy viděn lépe. Upravte si jídelníček. Myslete na sebe.

 

codalan.cz