Category: Nezařazené

Jak si vybrat vnitřní schodiště

Vzhledem k tomu, že vnitřní schodiště hraje důležitou roli ve funkční i estetické sféře, je vhodné spoléhat se na radu odborníků, kteří mají zkušenosti a odborné znalosti potřebné k tomu, aby klientovi poskytli typy schodů, materiály, design a všechny užitečné podrobnosti, které byste měli vědět, abyste získali schodiště, které splňuje vaše potřeby a splní všechna očekávání.

Díky konstrukčním schopnostem a správnému výběru materiálů se vnitřní schodiště stává skutečným dominantním prvkem interiéru, který dokáže funkčně propojit několik úrovní domu.

Chcete-li získat přehled o vašich možnostech jaké schodiště zvolit, je důležité nejprve znát různé typy schodišť.

schodiště

Schodiště pro interiéry: jaký typ zvolit

Svět schodů je plný tvarů a směrů, které vznikají na základě konkrétních potřeb, které jsou určeny hlavně velikostí místností, ve kterých bude schodiště instalováno.

Jednoduché přímé schodiště je považované za základní typ schodiště a vychází z možností okolního prostoru a z výšky, kterou potřebujete překonat. Konstrukce může mít přímý vzestup, nebo být rozdělená s odpočívadlem, jak si to prostor vyžaduje. Pokud jde o schodiště s odpočivadlem, to by mělo být přibližně uprostřed vzestupu a dopřát vám krátký oddech, třeba jen na několik vteřin. Neexistují však žádné jednotné stavební předpisy, které by stanovovaly přesná pravidla, jak schody a odpočívadla zařadit.

Otevřená schodiště jsou skutečným nábytkovým doplňkem, protože často představují ústřední bod prostředí. Moderně jsou často vyrobena z ocelového a skleněného materiálu, ​​zábradlí z plexiskla nebo, pokud zákazník dává přednost, zcela bez zábradlí. Při navrhování vnitřního schodiště bez zábradlí je třeba věnovat zvláštní pozornost základním prvkům, aby byla zaručena bezpečnost a maximální spolehlivost při chůzi po schodech.

schodiště1

Točité schodiště se používá všude tam, kde je k dispozici málo prostoru. I tak může být schodiště pohodlné, a hlavně být i z hlediska designu ozdobou interiéru. Do skupiny točitých schodišť řadíme:

Vřetenové schodiště

Tento typ schodů poznáte podle středového sloupu, ke kterému jsou jednotlivé stupně schodiště připevněné. Jde o samonosné schodiště.

Obloukové schodiště

Toto schodiště je charakteristické tím, že nemá středový sloupek, naopak má z obou stran bočnici. Schody mají obloukový tvar a většinou jejich půdorys tvoří půlkruh, občas ale i celý kruh. Esteticky jde o velice zajímavý prvek interiéru.

Pokud se někdy setkáte s pojmem spirálové schodiště, jde o vřetenové nebo obloukové schody, které se obtáčí o více než 360°, odtud název inspirovaný spirálou. Používají se například ve starých zástavbách, kde jsou velice vysoké místnosti.

codalan.cz