Category: Nezařazené

Je vypláceno odškodnění z povinného ručení?

Není třeba říkat, že dopravní nehody se stávají každý den. Jejím účastníkem se můžeme snadno stát i v případě, že dodržujeme veškeré dopravní předpisy a zachováváme běžnou opatrnost. Avšak co v případě, kdy ji my sami svou neopatrností způsobíme?

Pokud při tom poškodíme cizí majetek, například automobil druhé osoby, je jasné, že jí musíme vyplatit alespoň částečnou úhradu nákladů. Ty mohou někdy dosáhnout i poměrně velké výše, a jen málokdo by je byl schopen uhradit.

To je také jeden z důvodů, proč existuje povinné ručení. Jednou z jeho výhod je totiž fakt, že slouží k úhradě nákladů v podobných případech.

vážná dopravní nehoda

Zdaleka ne všechno je však tak ideální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Mnoho lidí si totiž sjednává tu nejlevnější možnou variantu a příliš se nezajímá, co je v ní zahrnuto. Typické je například to, že je odškodnění z povinného ručení placeno pouze do určité částky, zbytek musí uhradit klient sám.

Jinde je zase sjednána spoluúčast, což znamená, že pojišťovna sice valnou část zaplatí, avšak klient musí také uhradit určitý podíl. A čím vyšší spoluúčast, tím nižší je cena, kterou za povinné ručení platíme. Proto má mnoho lidí, aniž by si to uvědomovali, spoluúčast relativně velkou. Pokud se pak něco stane, mohou být celkem nepříjemně překvapeni.

zaplacení náhrady škody

Proto, pokud si jej sjednáváme, je dobré se o všechny tyto informace zajímat, zvláště pokud jezdíme skutečně hodně, a nikoliv jen mezi prací, obchodem a domovem. Nikdy totiž nevíme, co se může stát – auto se nám například může smeknout na náledí či mokré vozovce a neštěstí je na světě.

Samozřejmě, starosti budeme mít v případě dopravní nehody vždy. Avšak dobré povinné ručení je rozhodně může zmírnit, zvláště pak ty finanční. Pokud zde máme zahrnut i odtah vozidla či dokonce náhradní automobil po dobu opravy, rozhodně na tom nejsme tak špatně. Proto se o to zajímejme dříve, než bude pozdě.

codalan.cz