Category: Nezařazené

Sestavte si vlastní počítač

Počítače jsou už dávno vhodné nejen k práci, ale také ke hraní rozličných her. Na tom, jaké hry se vám na něm rozjedou, záleží hodně na jeho kvalitě, respektive kvalitě vybraných komponentů. Počítač totiž není jednolitý stroj, ale skládá se z mnoha součástek, které spolu musí ladit. Pokud při výběru uděláte chybu, nemusíte ho vůbec spustit.

deska vodiče

Procesor

Základem každého počítače je procesor, který vše pohání. Bez něj vám počítač rozhodně nepojede. Pokud potřebujete jen PC na práci, postačí vám levný typ. V případě, že chcete ale hrát nejnovější hry, pár tisíc vás už to stát určitě bude.

Základní deska

Někam se ten procesor musí vložit a tím místem je základní deska. Jedná se v podstatě o jakési základy počítače, na které se umisťují další a další komponenty. Opět jako u procesoru, i zde platí, že pro kancelářské práce plně dostačuje levná deska, pro hraní je potřeba pustit pár chlupů navíc.
servis počítače

Paměti

Další nezbytná záležitost, bez které by počítač nemohl vůbec fungovat. Jedná se o složku, která slouží k ukládání dat programů a aplikací, které se zrovna používají. Používáte-li náročnější programy, je vhodné koupit si lepší paměti. Vzhledem k tomu, že v poslední době šly jejich ceny dolů, neměl by to být velký problém.

Pevný disk

Stejně jako paměti, i pevný disk slouží k ukládání dat. Tentokrát ne aktuálně používaných programů, ale v podstatě všeho. Disky rozlišujeme na klasické plotnové, které mají pevné části a SSD, které je postrádají. SSD jsou mnohem rychlejší, ale zároveň i daleko dražší. Ovšem jejich koupě se vyplatí, alespoň kvůli systému.

Grafika

Nejen pro herní, ale i pro kancelářské počítače je grafika velice důležitá. U kancelářských strojů je možné využívat integrovanou grafiku, které mají některé procesory, takže není nutné kupovat další komponent navíc. Chcete-li ale hrát hry, s takovou grafickou kartou si nevystačíte. Na trhu dnes najdete celou řadu grafických karet, z nichž mnohé mohou stát i desítky tisíc. To jsou ale extrémy. Většině hráčům stačí grafika do deseti tisíc korun.

codalan.cz