Category: Nezařazené

Užiteční pomocníci pro dům i zahradu

Než začnu popisovat nářadí, doporučím jednoho favorita mezi užitečnými pomocníky, který najde uplatnění v situacích, které by bez něj mohly být přímo kritické. Je jím benzínová centrála. Generátor elektrického proudu, který vám příjde vhod při různých kalamitách a jiných výpadcích v dodávce elektrické energie. Jednoduše nastartujete motor, propojíte zásuvky a znova svítíte, topíte a čerpáte vodu ať již ze studny nebo v oběhovém čerpadle. Taková centrála by neměla chybět v bezpečném domě. Hlavně v případě, že s vámi žijí malé děti, které jsou náchylnější na omezení životního komfortu.
řetězová pila
U ostatních strojů si vybíráme podle toho jak často a v jakém zapřažení je budeme používat. Řetězová pila je výborná věc. Pokud potřebujeme pořezat větve z našich ovocných stromků, připravit trochu dřeva ke krbu, vystačíme si s pilou na elektrický pohon. Pokud však hodláme každoročně řezat desítky a desítky plnometrů dřeva, kterým topíme v kotli, pořídíme si výkonnou řetězovou pilu se silným benzínovým motorem. Ne, že by se s elektrickou motorovou pilou nedalo opravdově pracovat, ale při delší práci oceníme pracovní komfort, který benzínová pila přináší. Při práci nepřekáží přívodní kabel, věčně se nerozpojuje zástrčka. Zkrátka s benzínovkou je práce pohodlnější.
Přívodní kabel je hodně nepraktický i u ostatních pomocníků pro dům a zahradu. Někde se jej poměrně úspěšně podařilo nahradit akumulátory. Ty se chytily především u šroubováků a vrtacího nářadí. Postupně však výrobci začali produkovat i další nářadí s akumulátory. Pily, brusky, rozbrušovačky. Vše praktické, vše lehké. Zkrátka parádní práce. Ale! Akumulátory se docela rychle vybíjejí. Chcete-li pracovat delší dobu, vybírejte stroje s více akumulátory. Nebo, jak je trend u některých výrobců v poslední době, vybírejte nářadí, u kterých jsou akumulátory kompatibilní. Můžete tak řezat pilou, navrtat díry a nakonec vše zabrousit pomocí jednoho akumulátoru, zatímco druhý si hoví na nabíječce.
kotoučová pila
A jedna rada nakonec. Pokud je to ve vašich finančních možnostech, vybavujte se nářadím řady „Profi“. Ty v řadě „Hobby“ jsou v některých případech trošku kultivovanější dětské hračky.

codalan.cz